107AVG063MFBJ
Manufacturer:
Illinois Capacitor
Mfr.Part #:
107AVG063MFBJ
Datasheet:
Description:
Polymer Capacitors 8.00mmD×13.50mmH Through Hole 100 µF 20 % 63 V
ParameterValue
Capacitance100 µF
Voltage Rating (DC)63 V
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9894 Ω
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current2.1 A
Height - Seated (Max)13.51 mm
Diameter8 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Height12 mm
PackagingBulk
Voltage Rating63 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
PolarityPolar
Lead Pitch3.5052 mm
REACH SVHCNo SVHC
Ripple Current @ Low Frequency105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.1 A @ 100 kHz